Rendszertervezési szolgáltatásunk komplexitásából adódóan, a könnyebb megérthetőség érdekében jobbnak láttuk az általunk használt nyolclépcsős modell kivonatán keresztül bemutatni tevékenységünket. A modell alkalmazása egységesen történik egyszerűbb és nagyobb komplexitású rendszerek esetén is.
I. Üzleti igény specifikálása
A vállalat és az IT stratégiájából kiolvasva meghatározásra kerül az a szegmens, amely lefedendő a megvalósításra szánt informatikai megoldással. Ugyanezen lépésben kialakításra kerül az a részletes követelmény specifikáció, mely informatikai megfeleltetése az üzleti igényeknek.
II. Koncepcionális rendszertervezés
Ezt a lépést az IT stratégia lebontásaként is szoktuk értelmezni, mert alapja a stratégiában meghatározott IT fejlesztési koncepció, tartalma pedig ezen irányvonal(ak)nak a feladatra vetített és már konkrétumokkal körbehatárolt fejlesztési megoldásai.
III. Architektúra tervezés
Mely ponton meghatározásra kerül a fejlesztendő rendszer felépítése, a modulszerkezet, az alkalmazásstruktúra, a szolgáltatás és folyamat-mátrix. Meghatározásra kerülnek a törzsadat és a származtatott adatbázisok, valamint azok adattartalma.
IV. Infrastruktúratervezés
Melyben meghatározásra kerülnek a szolgáltatás biztosításához szükséges hálózati, adatközponti és felhasználó oldali infrastrukturális elemek, azok kapacitástervével együtt.
V. A teljes architektúra kibontása
Mely magában foglalja a hardverelemek, és a szoftver elemek teljes részletezettségében történő kibontását oly módon, hogy a szoftverfejlesztés (testre szabás) a dokumentáció alapján egyértelműen végrehajtható legyen, a hardverek tekintetében pedig egyértelműen azonosítható legyen, hogy miből, hova, milyen paraméterek mellett, és mennyit kell telepíteni.
VI. Tesztelési terv
A rendszer üzembiztonságának, az ellenőrzésének, valamint átadásának követelményeit rögzíti. Ez a terv segíti a fejlesztőt a gyors haladásban (tudja, mire kell figyelnie), láthatóak a kivételkezelés szabályai, így egyértelműen látják, hogy milyen körülmények között kell futtatni a rendszert. a tesztelési terv alapja minden esetben a követelmény jegyzék, mely rögzíti egyrészt a teszt körülményeit, másrészt a teszteseteket, amelyekkel a követelményeknek való megfelelés ellenőrizhető.
VII. Az üzemeltetés folyamatai
Az üzemeltetési dokumentáció nem minden esetben része a rendszertervnek, de elkészítése tapasztalati alapon kiemelten javasolt. Elsősorban azért, mert az üzemeltetési dokumentációban olyan kérdésekre kell választ kapnunk, hogy a rendszert üzemeltető személyzet hogyan fogja működtetni a rendszert, milyen feladatokat kell végrehajtania az elvárt rendelkezésre állási mutató betartásához, illetve “hogyan kell” tanítania a rendszerhasználatra a felhasználókat.
VIII. Oktatási anyagok, oktatás
Szintén elengedhetetlen feladata egy rendszertervnek az oktatási anyagokkal szembeni elvárások definiálása, valamint az oktatás módjának meghatározása. Az itt definiáltak szerint elkészített dokumentációk és anyagok feladata áthidalni és leküzdeni a felhasználók új rendszerek bevezetésétől való félelmét és tartózkodását.
Összegzés
Meglátásunk szerint a fenti metodika alapján megtervezett rendszer(ek), valamint az üzemeltetési feladatok maradéktalan végrehajtását követően egyetlen vezetőnek sem kell aggódnia, hogy krízishelyzetben magára marad, vagy továbblépés esetén kiszolgáltatott helyzetbe kerül.